Prvních 10 zemí produkujících zlato

Zlato je jeden z nejvzácnějších prvků na světě, v jednom miliónu dílů v zemské kůře tvoří zhruba 0,003 dílu. Kolik zlata ale svět vytěží každý rok a které země ho vyprodukují nejvíce?
V roce 2019 byla celosvětová produkce zlata 3463,7 tun – o jedno procento méně oproti předcházejícímu roku – a první meziroční pokles produkce od roku 2008. Produkce zlata zůstává od roku 2010 relativně stabilní, což nastoluje otázku, kterou jsem v průběhu let zkoumal – dosáhli jsme již vrcholu těžby zlata?

Základem otázky je fakt, že všechna snadno dostupná ložiska zlata již byla objevena a k nalezení ekonomicky rentabilních ložisek musí být průzkumné vrty prováděny do větších hloubek. Například, když v roce 1970 Jižní Afrika vytěžila více než 1000 tun zlata, byla jednou z nejproduktivnějších zemí, ale roční produkce od té doby neustále klesá. Na druhou stranu, v několika posledních letech se objevilo několik národů, které vykazují rostoucí produkci zlata.
Jak je v diagramu níže vidět, Čína drží mezi globálními těžaři zlata první pozici s velkým náskokem. V žebříčku 10 největších producentů zlata však v roce 2019 došlo k velkým posunům – Rusko předčilo Austrálii a v žebříčku se dostalo na druhé místo, Indonésie ze seznamu vypadla a nahradila jí Brazílie, která se stala desátým největším producentem. Ghana přeskočila Jižní Afriku a stala se největším producentem kontinentu.

Níže je uvedeno více podrobností o top 10 zemích s největší produkcí zlata v roce 2019. Přehled vede Čína, která je největší producent a největší spotřebitel tohoto neraženého kovu. Všechny údaje poskytla Světová rada pro zlato (WGC).
1. Čína – 383,2 tun
Čína byla po mnoho let největším národním producentem, představujícím 11 procent světové důlní produkce. Nicméně, pokles loňské produkce z téměř 400 tun, dovršuje poklesy třetí rok po sobě. Klesající trend je do značné míry způsoben přísnější vládní politikou v oblasti životního prostředí. Například, přísnější kontrola používání kyanidu ve zlatých dolech přinutila několik provozů omezit produkci.
2. Rusko – 329,5 tun
Masivních 83 procent evropského zlata pochází z Ruska, které každý rok od roku 2010 svou produkci zvyšuje. Rusko předhonilo Austrálii a stalo se druhým největším producentem na světě. V roce 2019 vytěžilo o 50 tun kovu více než v předchozím roce. Kdo je největším odběratelem ruského zlata? Samozřejmě ruská vláda, která nakupuje okolo dvou třetin veškerého v Rusku vytěženého zlata.
3. Austrálie – 325,1 tun
Austrálie zaznamenala sedm po sobě jdoucích let zvyšování produkce (v roce 2019 o 4 procenta), k čemuž přispěla vyšší těžba v několika dolech a narůst projektů jako jsou Mount Morgans a Cadia Valley. Minerální průmysl produkuje více než polovinu celkového australského exportu a vytváří přibližně 8 procent HDP.
4. Spojené státy – 200,2 tun
Produkce amerického zlata v roce 2019 poklesla o 11%, čímž bylo ukončeno období pěti let nepřerušovaného růstu. Dvanáct států vyprodukovalo zlato v hodnotě přibližně 8,9 miliard dolarů, což představuje 6,1 procent světové těžby. Přibližně 78 procent vyprodukovaného zlata v USA pochází z Nevady. Kdyby byla Nevada považována za stát, se 173,6 tunami vytěženého zlata by v tomto přehledu obsadila šesté místo.
5. Kanada – 182,9 tun
Kanada si v tomto žebříčku již po tři roky drží páté místo, dokonce i s mírným poklesem produkce v roce 2019. Očekává se, že v roce 2020 nové projekty v Nunavatu, Yukonu a Quebecu podpoří větší produkci a že kanadská produkce zlatých dolů od roku 2019 do roku 2023 poroste složeným ročním tempem růstu o 2,7 procenta a dosáhne 7,6 milionů uncí.
6. Peru – 143,3 tun
Produkce zlata v Peru klesá čtvrtý rok po sobě, především kvůli zásahům proti nezákonné těžbě v regionu La Pampa a nižší výtěžnosti stávajících projektů. Těžba je významnou součástí peruánského hospodářství a představuje více než 28 procent celkové produkce regionu.
7. Ghana – 142,4 tun
V roce 2019 Ghana předčila Jižní Afriku a stala se tak největším africkým producentem zlata a je také známá svými zásobami různých průmyslových minerálů. Velké průmyslové společnosti jako jsou AngloGold Ashanti a Gold Fields přesunuly svůj zájem z Jižní Afriky do Ghany, kde lze ložiska snadněji a levněji těžit. Západoafrický národ má přibližně 1000 tun zlatých rezerv a v žebříčku se z loňské desáté pozice posunul vzhůru na sedmé místo.
8. Jižní Afrika – 118,2 tun
Kdysi s velkým náskokem největší producent zlata na světě, produkují zlaté doly v Jižní Africe od roku 2008 stále méně zlata, s výjimkou roku 2013, kdy produkce vzrostla o několik tun. Národ se potýká s rostoucími náklady na elektřinu a práci, přičemž mnoho dolů je kvůli nerentabilitě zavíráno. Jižní Afrika je však stále domovem nejhlubšího zlatého dolu Mponeng na světě, který se rozprostírá 2,5 mil (více než 4 kilometry) pod povrchem země.
9. Mexiko – 111,4 tun
Mexiko zůstává konkurenčním zdrojem zlata, i když produkce klesla již čtvrtý rok po sobě. Tento stát rovněž zaznamenal jeden z největších nárůstů produkce v rozmezí devíti let, kdy těžba vzrostla z pouhých 50,8 tun v roce 2008 na více než 130 tun v roce 2017. Mexiko je pro těžbu atraktivním místem díky relativně nízkým nákladům na regulaci. Snížení těžby v roce 2019 je přisuzováno sporům mezi místními komunitami a podnikateli.
10. Brazílie – 106,9 tun
Brazílie vyprodukovala 10krát více zlata ve srovnání s předchozím rokem a v tomto přehledu obsadila desáté místo. V srdci amazonského deštného pralesa za posledních pět let prudce vzrostla nelegální těžební aktivita. Prezident Jair Bolsonaro na zemi naléhá, aby ekonomicky rozvíjela Amazonii a využívala její nerostné bohatství.
Zdroj:
23.9.2020
Frank Holmes
Vezměte prosím na vědomí: Výše uvedený článek Franka Holmese obsahuje starší informace. Poskytnuté údaje byly aktuální v době zveřejnění.